Fransa’nın lüks markası Hermes’e Birkin davası açıldı…

Fransa’nın lüks markası Hermes aleyhinde “Birkin” çantalarını müşteri seçerek sattığı için dava açıldı.

Geçen yıl hayatını kaybeden oyuncu ve şarkıcı Jane Birkin’in adını taşıyan ikonik çantanın fiyatı 20 bin dolardan başlıyor.

Salı günü San Francisco’da açılan bir davada, iki Amerikalı, Tina Cavalleri ve Mark Glinoga, Hermès’in bir ürünün satışını diğer bir ürünün satın alınmasına “bağlayarak” ve pazar güçlerini istismar ederek antitröst yasasını ihlal ettiğini iddia etti.

Davaya göre, şirketin satış temsilcileri, Birkin’e sahip olma fırsatını yakalayabilmek için müşterileri ayakkabı, eşarp ve mücevher gibi diğer Hermès ürünlerini almaya zorluyor.

Dava dilekçesinde, “Birkin çantalarının benzersiz çekiciliği, inanılmaz talebi ve düşük arzı, markaya inanılmaz bir pazar gücü sağlıyor. Davalılar [Hermès], tüketicilere Birkin el çantası satın alma fırsatı verilmeden önce diğer yan ürünleri de onlardan satın almalarını talep ederek bu pazar gücünden yararlanmak için bir plan uyguladılar. Bu planla [marka] etkin bir şekilde Birkin el çantalarının fiyatını ve dolayısıyla Davalıların Birkin el çantalarından elde ettiği karı artıracaktır.” ifadeleri yer aldı.

HERMÈS BİRKİN ÇANTASI NEDEN ÖZEL?

Davaya göre Hermès tarafından özel olarak üretilen Birkin çantalar “nadir zenginliğin sembolü” ve “moda ikonu”. Her bir çanta, “Fransa’daki deneyimli zanaatkarlar tarafından en iyi deriden el işçiliğiyle” titizlikle üretiliyor ve üretimi uzun saatler sürüyor, bu da yenilik değerini ve fiyatı artırıyor.

Dava dilekçesinde “Birkin el çantasının fiyatı (değişebilir) binlerce dolardan yüz bin doların üzerine kadar çıkabilir” ifadesi yer alıyor.

Ancak davaya göre, yüksek fiyatı ve ayrıcalığına rağmen “Birkin el çantası hem ismi hem de kendine özgü tasarımıyla halk tarafından tanınan bir isim haline geldi.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x