CHP’den müfredat çağrısı: ‘AKP’nin çağ dışı eğitim manifestosu’… Atatürk ve Cumhuriyet neredeyse hiç yok

CHP Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, hükümetin yeni eğitim müfredat taslağına sert tepki gösterdi. Özçağdaş, “Müfredat bu haliyle, Türkiye’nin geleceğine hizmet eden bir eğitim programı değil, dindar ve kindar nesiller yetiştirme hedefinden bir gün bile vazgeçmeyen Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının çağ dışı eğitim manifestosudur” şeklinde açıklamada bulundu.

Özçağdaş, müfredatın tarih ve bilim eğitiminde geri adım anlamına geldiğini ve Atatürk ile Cumhuriyet değerlerine yeterince yer verilmediğini vurguladı. Ayrıca, yeni müfredatın “maarif” gibi eski terimler kullanarak eğitim-öğretim diliyle oynadığını ve AKP’nin ideolojik bir yaklaşım sergilediğini eleştirdi.

Eğitimde yapılan bu değişikliklerin, AKP iktidarının önceki eğitim politikalarıyla uyumlu olduğunu belirten Özçağdaş, müfredatta bilimden çok ahlak kavramının öne çıkarıldığını ve evrim teorisinin “tekamül” olarak değiştirildiğini söyledi.

CHP’li Özçağdaş, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’i de eleştirerek, bakanın eğitim programlarını ideolojik bir perspektiften şekillendirdiğini ve muhalif düşüncelere yer vermediğini iddia etti. Özçağdaş, yeni müfredatın Türkiye’nin eğitim alanında yaşadığı en büyük başarısızlıklardan biri olarak tarihe geçeceğini sözlerine ekledi.

Özçağdaş yaptığı yazılı açıklamada, “Bu topraklara 10 yüzyıldan bu yana Türkiye denmektedir. ‘Eğitim-öğretim’ yerine ‘maarif’ gibi kullanılmayan eski bir sözcüğü seçilmiştir. Bu iktidar partisinin seçim sloganı ile benzemektedir. Yaşanan AKP çapsızlığının bir ürünü olarak tarihe geçecektir. Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığını kendisine şiar edinmiş AKP iktidarının, en büyük başarısızlık alanlarından biri eğitimdir. Ortaya çıkan bu taslakta da Atatürk’e, Cumhuriyet’e, çağdaş, laik, bilimsel eğitim ilkelerine neredeyse hiç yer verilmemektedir. Cumhuriyet tarihinin en tartışmalı Milli Eğitim Bakanlarından biri olan sayın Yusuf Tekin, programların hazırlanışında AKP ideolojisine yakın görmediği, ‘muhalif’ hiçbir STK’dan, üniversitelerin eğitim bilimlerinden ya da alan uzmanlardan görüş talep etmemiştir dedi.

Özçağdaş’ın yayınladığı inceleme belgeleri:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x